کفش نایک و کتونی نایک اصل Nike – اورجینال پَل

این مدل از کفشها نیز خیلی زود در میان مصرفکنندگان به محبوبیت رسیدند. او بسیاری از کفشهای بسکتبال ایر جردن را نیز طراحی کرده است. این شرکت به خاطر شرایط کاری اغلب ضعیف و بهرهکشی از کارگران خارجی با دستمزد پایین در مناطق آزاد تجاری – که کالاهایشان عموما در آنجان تولید میشود – بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است. این لوگو ابتدا در ۱۸ ژوئن ۱۹۷۱ توسط نایک مورد استفاده قرار گرفت و در ۲۲ ژانویه ۱۹۷۴ در دفتر پروانهها و علامتهای تجاری ایالت متحده ثبت شد. محصولات نایک در سه بخش پوشاک ورزشی زنانه، لباس ورزشی مردانه و لباس ورزشی بچگانه شامل کفش ورزشی، شلوار ورزشی و ست ورزشی ارائه می شوند. برای اولین بار کفش نایک مگ در فیلم «بازگشت به آینده، قسمت دوم» نمایش داده شد، همین امر باعث شده که نایک ایر مگ به یکی از پرطرفدارترین کفشهای ورزشی در جهان تبدیل شود. چندین سال بعد نایت در یکی از مصاحبههای خود گفت: «بُوِرمن اولین کفشهای دستساز خودش را برای من آماده کرد نه به این دلیل که من یکی بهترین دوندگان تیم ورزشی او بودم، بلکه به این دلیل که فکر میکرد امتحان کردن روی من ریسک کمتری دارد.» درنهایت نایت از کفشها برای تمرینهای ورزشی استفاده کرد اما زیاد آنها را نپوشید.

در سال ۱۹۸۲ این مدل کفش به عنوان کفش مناسب برای ورزش بسکتبال معرفی شد، هنوز هم کفش نایک ایر فورس وان یکی از کلاسیکترین مدل ها در دوران مدرن امروزی است. در سال ۱۹۷۶ این شرکت جان براون و شرکا را که در سیاتل مستقر بودند، به عنوان اولین آژانس تبلیغاتی خود استخدام کرد. بیل بُوِرمن در تاریخ ۱۹ فوریه سال ۱۹۱۱ در شهر پورتلند در ایالت اورگان به دنیا آمد. محصولی با قابلیت ارتجاعی و مقاوم در برابر سایش که برای مسافت های طولانی مفید است. رویه کفش در برابر اصطکاک مقاوم بوده و فناوری داینامیک فیت ساخته شده و تناسب خوبی با آناتومی پا دارد.

فناوری ایرماکس، تلاش کرده تا فشار وارده به پا ها کاهش یابد. این کفش ها با بالاترین کیفیت مواد ساخته شدهاند و به ندرت فرسوده میشود؛ زیرا کفش از دوام بسیار بالایی برخوردار است. ویژگی دیگری که به آن می پردازیم NIKE SHOX است که در زیره ی کفش هایی که از این تکنولوژی استفاده میکنند کپسول هایی وجود دارد که مملو از هوا هستند و اکثر ضربات و فشار هایی که به کف پا وارد می شود را دفع میکنند و بعد از هر فشار بلافاصله زیره ی کفش با هوا پر شده و به حالت قبل بر میگردد این ویژگی این سری کفش ها را به کفش های استثنایی برای بسکتبالیست های حرفه ای تبدیل کرده است. انواع مدل کفش نایک به دلیل دارابودن تکنولوژی های بهروز کفش و کتانی اورجینال به کتونی هایی سبک و بسیار نرم تبدیل شده اند.

سوراخ های ریزی که در سطح کتونی هست باعث خنک شدن پا و درنتیجه جلوگیری از بوگرفتگی کفش و پا میشود همچنین کفی آن بسیار منعطف و راحت است. این کفش تبدیل به یکی از پرفروشترین محصولات آنها شد و تا امروز بهعنوان یکی از طراحیهای نمادین این شرکت باقی مانده است. دلیل نامگذاری آن هم این بود که ردپایی که از کف این کفش به جای میماند شبیه به آثار به جا مانده از ردپای فضانوردان در سطح ماه است. در طراحی پاشنهی این مدل کفشها از کپسولهای بزرگ هوا استفاده شده است که از بیرون هم قابل مشاهده هستند. برای شروع، او کفشهای ورزشی موجود در بازار را با اره از هم شکافت تا آناتومی آنها را بهطور دقیق بررسی کنید. او در سال ۱۹۵۸ یک رژیم غذایی و ورزشی برای نایت تهیه کرد و در پایان نوشت: «اگر یک جفت کفش با کفی مناسب داری برای من بفرست.