داستان برند: نایک، از مربیگری تا تولید کفشهای ورزشی – زومیت

کفش های ایر نایک, ایر جردن, زوم, پگاسوس, ایر مکس, ایر فورس و … زیره کفش نیز لایه فوم دار بوده و از فناوری نایک ایر بهره می برد تا در پرش ها و فرود ها، فشار کم تری را تحمل کنید. وی میگوید طراح نایک، تینکر هتفیلد در سال ۲۰۰۵ نخست از او خواست تا به مسأله نگاه کند. او همچنان به فکر بهبود دادن کفشهای مخصوص دوندگی بود. او در نهایت کفشهای جدیدی را برای شاگردان خود تهیه کرد.بورمن معتقد بود که هر کفش باید ۳ ویژگی اصلی داشته باشد: یعنی سبک، راحت و بادوام باشد. چندین سال بعد نایت در یکی از مصاحبههای خود گفت: «بُوِرمن اولین کفشهای دستساز خودش را برای من آماده کرد نه به این دلیل که من یکی بهترین دوندگان تیم ورزشی او بودم، بلکه به این دلیل که فکر میکرد امتحان کردن روی من ریسک کمتری دارد.» درنهایت نایت از کفشها برای تمرینهای ورزشی استفاده کرد اما زیاد آنها را نپوشید.

که از جملهی آنها میتوان به ۳۱ ورزشکار المپیک، ۱۲ ورزشکار دارندهی رکورد و ۲۲ قهرمان انجمن ملی ورزش دانشگاهی اشاره کرد. او در سال ۱۹۵۸ یک رژیم غذایی و ورزشی برای نایت تهیه کرد و در پایان نوشت: «اگر یک جفت کفش با کفی مناسب داری برای من بفرست. من تا شروع مدارس آنها را آماده خواهم کرد.» نایت کفشهای خودش را برای او فرستاد و بُوِرمن آنها را با توجه به سایز پای نایت آماده کرد. برای شروع، او کفشهای ورزشی موجود در بازار را با اره از هم شکافت تا آناتومی آنها را بهطور دقیق بررسی کنید. باز هم شاید فیبرهای کربنی در تولید این محصول محبوب دونده ها هستیم تا در دویدن بلند مدت، احساس خستگی نکنید. این تولیدی با تولید محصولات با کیفیت فوق العاده و قیمت به یکی از قطب های خرید کفش در ایران تبدیل شده است .

بیل بُوِرمن در اواخر دههی ۱۹۵۰ از کیفیت کفشهای مخصوص دوندگی که از چرم و آهن تهیه میشدند و وزن زیادی داشتند ناراضی بود. درنهایت یک سازندهی کفش به او نشان داد که چگونه بتواند الگوهای کفش را طراحی کرده و بسازد.فیل نایت یکی از شاگردان بُوِرمن و اولین نفری بود که کفشهای ساخته شده توسط او را امتحان کرد. بیل بُوِرمن در سال ۱۹۳۶ با باربارا یانگ ازدواج کرد و صاحب ۳ فرزند پسر شد.بیل بُوِرمن در طول ۲۴ سالی که مربی ورزشی دانشگاه اورگان بود توانست افتخارات و عناوین قهرمانی زیادی را برای این دانشگاه به ارمغان بیاورد. بُوِرمن متاسفانه در اولین تلاش فراموش کرد که دستگاه را چرب کند درنتیجه نتوانست نتیجهی خوبی بگیرد. او بعد از فارغالتحصیلی به یاد گرفتن بیولوژی و مربیگری فوتبال در دبیرستان فرانکلین پرداخت و در سال ۱۹۳۵ به شهر مدفورد رفت و مربیگری تیم فوتبال را آغاز کرد.

او نامههای زیادی به شرکتهای تولید کفش نوشت و به آنها ایدههایی برای بهبود کیفیت کفشهایشان پیشنهاد داد. درنهایت باید بگوییم که نایک از تمام فرصتهای موجود در بازار برای افزایش درآمد و ارائهی محصولات خود استفاده میکند که ازجملهی آنها میتوان سرمایهگذاری در اقتصاد چین و ظهور پررنگتر در تولید محصولات زنانه را نام برد. در حال حاضر کفش، پیراهن ورزشی، شورت، استوک، لباسهای لایهی نخست، و غیره را برای طیف گستردهای از ورزشها نظیر دو و میدانی، بیسبال، هاکی روی یخ، تنیس، فوتبال، لاکراس، بسکتبال و کریکت تولید میکند. نایک به خاطر عرضهی لباسهای مُد روز شهری، در فرهنگ جوانان و هیپهاپ مشهور و محبوب است. Nike Go FlyEase از روز ۱۵ فوریهی ۲۰۲۱ (۲۷ بهمن ۱۳۹۹) در شماری از فروشگاههای منتخب نایکی عرضه میشود.