جنجال بر سر لوگوی شبیه «الله» زیر کفش نایک

سائقه نورین، یک کاربر مسلمان فضای مجازی در شهر بیرمنگام بریتانیا در حساب کاربری توییتر خود مینویسد که این حرکت «توهینآمیز» است زیرا باعث میشود که نام خدا زیر پای مردم لگدمال شود. بسیاری از کاربران مسلمان در شبکههای اجتماعی بریتانیا از این گونه پستهای اعتراضی استقبال کردهاند. نقشی که در زیر یکی از مدلهای کفش نایک دیده میشود و شبیه واژه عربی «الله» است، جنجال زیادی نزد کاربران اینترنت در بریتانیا و سایر نقاط اروپا به پا کرده است. در سال ۱۹۹۷ این شرکت یک لوگو به شکل شعلههای آتش برای مدل ایربیکین طراحی کرده بود که آن هم شبیه واژه «الله» در نوشتار عربی بود.

بسیاری از کاربران با همرسان کردن لوگوی نایک در زیر کفش مدل ایرمکس ۲۷۰، نوشتهاند که این نقش عمدا به شکل واژه «الله» حک شده و کارزاری علیه این مارک معروف لوازم ورزشی به راه انداختهاند. کارشناسان میگویند ممکن است نایک تصمیم به تغییر این لوگو بگیرد چون در گذشته نیز سابقه چنین کاری را داشته است. وب سایت نایک را چک کنید و به تصاویر کفش ها نگاه کنید. پس احتیاط کنید. به علت برخی دلایل کفش های تقلبی به ندرت در سایز 99 زنانه، مردانه و یا هر دو جنس عرضه می شوند. اگر کفش نایک را خریداری کردید و به راحتی تحویل گرفتید اما به جای جعبه در پلاستیک بسته بندی شده بود، کفش اصل نبوده است. بنابراین زمان خرید اگر مشاهده کردید که فروشنده و یا سایت در همه سایزها تعداد زیادی کفش نایک دارد و سایز 99 را ندارد ممکن است هشداری باشد که این کفش ها اصل نیستند.

پس در مورد مدلهای هم سطح ساخته شده برای یک فعالیت مشابه توسط دو برند نایک و آدیداس، در جواب این سوال که ویژگیها و کیفیت کدام کفش بهتر است باید گفت که فرق چندانی نمیکند چون دو برند با هم در رقابت هستند و هر ویژگی جدیدی که در یک مدل جدید کفش آدیداس ساخته میشود تقریبا بلافاصله با یک عنوان دیگر در مدلهای کفش نایک هم بکار برده میشود. رویه کفشهای کتانی نایک از یک لایه بافت شبکهای نئوپرن اصل تولید شده است، این نوع جنس بافت در رویه کتانیهای نایک، احساس راحتی فوق العادهای را به ورزشکاران زمان استفاده از کتانیهای نایک، ارائه میکند. این امکان وجود دارد که به صورت حضوری به فروشگاه هایپرجیم بیایید و کفش نایک در انواع مختلف را امتحان کرده یا به صورت غیر حضوری با مقایسه قیمت کفش نایک با فروشگاه های دیگر خرید خوب و ارزانی را تجربه نمایید. جبران خسارت مایکل جردن در حق امتیاز نایک 90٪ درآمد فعلی وی را تشکیل می دهد و اکنون مجموعاً 40 میلیون دلار بیشتر از مبلغ 90 میلیون دلاری ترکیبی است که وی در طول 15 سال بازی در شیکاگو بولز و جادوگران واشنگتن (Chicago Bulls and Washington Wizards ) کسب کرده است.

زبانه نرم : اکثر مدل های کفش آدیداس دارای زبانه بالشتک مانند هستند و راحتی کفش را دو چندان کرده اند. دونالد دبلیو بلر پس از آنکه نایک به مدت دو سال بدون مدیر مالی بود ، از پپسی کو ، به شرکت منتقل شد تا در سال 1999 رئیس امور مالی شود. پس از آغاز استفاده از توپ های گلف نایک در سال 2000 ، فروش گسترده تجهیزات گلف خود را به دست آورد و یک چرخه بزرگ در بازار کفش فوتبال ایجاد کرد ، که در آن رتبه برتر را کسب کرد. واقعا باور کردنی نیست که این فوم ۳۰ درصد سبکتر از فومهای فایلان است و همچنین ضربات و نیروها را به صورت یکنواخت در سطح کفش پخش میکند؛ که در نتیجه آن باعث کاهش فشار به پا و در نتیجه کاهش نقاط درد در پاشنه پا و کف پا میشود. از آنجا که خرده فروشان در یک محیط رقابتی کار می کنند ممکن است قیمت ها را کاهش دهند و این دلیلی است که کفش های اصل در قیمت پایین تری به فروش می رسند.