تاریخچه نایک – NIKE – فوتبال کالا

یک کفش ورزشی خوب علاوه بر ظاهر زیبا و کیفیت خوب باید بسیار نرم و راحت باشد تا شما هنگام ورزش و یا پیاده روی احساس ناراحتی نکنید. او در نهایت کفشهای جدیدی را برای شاگردان خود تهیه کرد.بورمن معتقد بود که هر کفش باید ۳ ویژگی اصلی داشته باشد: یعنی سبک، راحت و بادوام باشد. چندین سال بعد نایت در یکی از مصاحبههای خود گفت: «بُوِرمن اولین کفشهای دستساز خودش را برای من آماده کرد نه به این دلیل که من یکی بهترین دوندگان تیم ورزشی او بودم، بلکه به این دلیل که فکر میکرد امتحان کردن روی من ریسک کمتری دارد.» درنهایت نایت از کفشها برای تمرینهای ورزشی استفاده کرد اما زیاد آنها را نپوشید.

او بعد از فارغالتحصیلی به یاد گرفتن بیولوژی و مربیگری فوتبال در دبیرستان فرانکلین پرداخت و در سال ۱۹۳۵ به شهر مدفورد رفت و مربیگری تیم فوتبال را آغاز کرد. قبل از ایجاد همکاری با برند آدیداس، کانیه وست در سال ۲۰۰۹ نایک ایر ایزی را منتشر کرد. بعد از این اتفاق همکاری تجاری بین بُوِرمن و نایت شکل گرفت. بُوِرمن و نایت بعد از تغییر دادن نام Blue Ribbon Sports به Nike، این مدل از کفشها را با طراحی جدید ارائه داده و نام آن را Nike Cortez گذاشتند. من تا شروع مدارس آنها را آماده خواهم کرد.» نایت کفشهای خودش را برای او فرستاد و بُوِرمن آنها را با توجه به سایز پای نایت آماده کرد. 2)کفش نایک ایر مکس مدل Nike Air Max 97: در این نوع از قطار های سریع السیر ژاپنی برای طراحی الهام گرفته است.

دلیل نامگذاری آن هم این بود که ردپایی که از کف این کفش به جای میماند شبیه به آثار به جا مانده از ردپای فضانوردان در سطح ماه است. کفشی یکپارچه که در ساخت آن از نخ های محکم تولید شده و چون منافذ خوبی در کفش تعبیه شده ، لذا تعرق پا به خوبی انجام می شود و گزینه خوبی برای رانینیگ های بلند مدت است. بیل بُوِرمن در سال ۱۹۳۶ با باربارا یانگ ازدواج کرد و صاحب ۳ فرزند پسر شد.بیل بُوِرمن در طول ۲۴ سالی که مربی ورزشی دانشگاه اورگان بود توانست افتخارات و عناوین قهرمانی زیادی را برای این دانشگاه به ارمغان بیاورد. درنهایت یک سازندهی کفش به او نشان داد که چگونه بتواند الگوهای کفش را طراحی کرده و بسازد.فیل نایت یکی از شاگردان بُوِرمن و اولین نفری بود که کفشهای ساخته شده توسط او را امتحان کرد.

او بسیاری از کفشهای بسکتبال ایر جردن را نیز طراحی کرده است. بیل بُوِرمن در اواخر دههی ۱۹۵۰ از کیفیت کفشهای مخصوص دوندگی که از چرم و آهن تهیه میشدند و وزن زیادی داشتند ناراضی بود. Cortez اولین طراحی بُوِرمن بود که تبدیل به سبکترین کفش ورزشی مخصوص دویدن شد. اولین حامی ورزش حرفهای، تنیسور رومانیایی ایلیه ناستاسه بود. او همچنان به فکر بهبود دادن کفشهای مخصوص دوندگی بود. صبح یکی از روزها و هنگام صرف صبحانه، او درحالیکه مشغول ریختن شربت روی شیرینی وافل خود بود فکر جدیدی به ذهنش رسید.او به این نتیجه رسید که از دستگاه وافلپزی همسرش میتواند برای شکل دادن کفی کفش استفاده کند.