تاریخچه نایک – NIKE – فوتبال کالا

کفش سفید چرم و سوراخهای واقع بر روی بخش فوقانی چرم که به عنوان راهی برای تهویه هوا تعبیه شده است، نشان از این مدل کفش دارد. این محصول گامی برای ساخت خط تولید کفش های ایر مکس بوده است که هنوز هم با گذشت چندین دهه مشغول به فعالیت است. محصول فلکسیل (flexible) و با دوام که مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارد و تعرق پا نیز در آن به خوبی انجام می شود. ایر زوم ومر دوازده زنانه نیز برای بانوان مشکل پسند توصیه می شود. برخی از جدیدترین کفشهای نایک، برای کاهش وزن، حاوی فوم FLYWIRE وLUNARLITE بودند.

یکی از همتیمیهای او به نام اوتیس دیویس کفشهای او را دید و آنها را امتحان کرد. او در نامهی خود نوشت: «بیشتر کفش سازان آمریکایی علاقهای به ایدههای ما برای ساختن کفش ندارند. از محصولات پر فروش این برند آمریکایی که تلاش کرده تا رویه چند لایه را طراحی کند و همان طور که در عکس هم مشاهده می کنید، بالشتک هوایی در بخش پاشنه دارد. این کفش، از لایه میانی فشرده از جنس پلاستیک بهره می برد و مناسب دویدن و راه رفتن و پرش است. چون از شیارهایی از جنس لاستیک که زیر کفش طراحی شده بهره می برد، انعطاف پذیری خوبی را به ارمغان می آورد. شعار برند نایک این است که “هر کسی که بدن دارد، یک ورزشکار است” و به این ترتیب تلاش می کند در طراحی مدل لباس ورزشی تنها به ظاهر توجه نکرده و عملکرد مناسب را هم چاشنی محصولات ورزشی خود کند.

نایک اصل مردانه و زنانه برای عاشقان طراحی استایل های ورزشی، یک انتخاب عالی به نظر می رسد. کفش Nike Mag مقدمهای برای تولید کفش حرفه ای HyperAdapt 1.0 شد که برای ورزشکاران درنظر گرفته شده بود. او هر روز جدول امتیازبندی مسابقات ورزشی را تهیه میکرد و مسیر ۱۱ کیلومتری تا خانهشان را میدوید.نایت تحصیلات خودش را در دانشگاه اورگان ادامه داد و در سال ۱۹۵۹ در رشتهی روزنامهنگاری از این دانشگاه فارغالتحصیل شد. در سال ۱۹۶۷ به خاطر افزایش سریع فروش، BRSفعالیتهای خردهفروشی و توزیع خود را در ساحل شرقی در ولسلی ماساچوست گسترش داد. او برای ساختن این کفشها از مواد متنوعی مانند چرم کانگورو، پارچهی مخمل، پوست مار و پوست ماهی استفاده کرد تا بتواند به وزن و خاصیت ارتجاعی مورد نظر خود برسد.در سال ۱۹۶۰ او نامهای به شرکت پورتلند نوشت و از آنها درخواست کرد تا برای ساختن میخ کفش برای او آهن بفرستند.

دیویس با همان کفشها در مسابقات دوی ۴۰۰ متر المپیک سال ۱۹۶۰ شرکت کرد و توانست برندهی مدال طلا شود.بیل بُوِرمن فعالیتهای خودش را ادامه داد و با کشیدن و اندازهگیری کردن سایز پای شاگردانش برای آنها کفشهای دستساز تهیه کرد. او به قدری محبوب بود که همکاری خودش را با نایک ادامه داد و خط تولید کفشهایی با نام ایر جردن را راهاندازی کرد. او تحصیلات خود را ادامه داد و در سال ۱۹۶۲ با مدرک کارشناسی ارشد در رشتهی مدیریت کسبوکار فارغالتحصیل شد. در حالت عادی کفش نایکی در حالت باز قرار دارد؛ در این شرایط بهسادگی پای خود را درون کفش میگذارید و پاشنه را به سمت پایین فشار میدهید تا لولا به حرکت دربیاید و Go FlyEase در حالت کاملا بسته قرار بگیرد. تیفانی میگوید: « ورزشکاران میتوانند آن را روی حالت پرواز تنظیم کنند.